Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas promowania się w wyszukiwarce Google, która jest wręcz kluczowa dla dużej grupy osób jest to – ile trwa pozycjonowanie stron internetowych. Osoby zastanawiające się nad podjęciem decyzji o pozycjonowaniu witryny chcą zazwyczaj wiedzieć ile czasu minie do momentu kiedy witryna zacznie pozyskiwać pożądaną ilość ruchu internetowego z Google. Nie jest to proste pytanie, ale staramy się na nie odpowiedzieć w tym artykule, prezentując wszystkie najważniejsze informacje dotyczące czasu pozycjonowania stron internetowych.

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej. Pozycjonowanie witryn jest procesem długotrwałym i nieprzewidywalnym. Nie można zatem określić konkretnego czasu pozycjonowania. Dla wielu osób jest to pewnego rodzaju utrudnienie lub zniechęcenie. Możemy jednak podać przybliżone ramy czasowe pozycjonowania, które wahają się od kilku tygodni nawet do roku czasu w zależności od kilku czynników. Nie można również w żaden sposób określić czasu pozycjonowania niezależnie od tego czy samodzielnie szukamy odpowiedzi na to pytanie czy udajemy się np. do agencji marketingowej. Jeśli pracownicy agencji będą próbowali dać nam gwarancję lub ktokolwiek inny będzie określał konkretny czas pozycjonowania naszej strony internetowej i osiągnięcia konkretnego wyniku, powinniśmy wiedzieć, iż jest to osoba niewiarygodna.

Dlaczego nie można dokładnie oszacować tego czasu?

Jeśli wiemy już, że nie możemy jednoznacznie określić czasu pozycjonowania strony internetowej powinniśmy również odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego nie można dokładnie oszacować tego czasu. Wpływa na to wiele czynników. Pierwszym z nich jest fakt, że wyszukiwarka Google w pewnej części ukrywa przed nami zasadę swojego działania oraz algorytmy i zasady oceniania stron internetowych. Jeśli nie znamy wszystkich czynników i nie znamy ich dokładnie, nie możemy również oszacować czasu pozycjonowania naszej strony internetowej. Drugim powodem, dla którego nie możemy tego zrobić, jest fakt, że na pozycjonowanie strony internetowej wpływa kilkaset elementów. Siłą rzeczy jest to tak duża liczba, że nie możemy dokładnie wyliczyć, które elementy i w jaki sposób wpłyną na czas wypozycjonowania naszej strony internetowej.

Pozycjonowanie strony internetowej to również bardzo indywidualny proces. Czas wypozycjonowania strony internetowej zależy zatem od naszej witryny internetowej oraz wielu kwestii takich jak to, co chcemy osiągnąć czy jaki budżet przeznaczamy na pozycjonowanie naszej strony internetowej. Czynników takich jest wiele, a więc dość trudno ogólnie mówić o czasie pozycjonowania, gdyż każdy właściciel witryny internetowej będzie podchodził do niego w inny sposób.

Na czas pozycjonowania w zależności od indywidualnego podejścia może wpływać także:

  • wybór agencji SEO i jej kompetencje
  • stan witryny internetowej
  • zaangażowanie właścicieli w pozycjonowanie
  • nakłady finansowe, jakie chcemy poczynić

Przykłady czasów pozycjonowania

Dzięki statystykom, specjalistom i ekspertom oraz licznym systemom audytującym, możemy jednak oszacować i podać przybliżone wartości długości pozycjonowania w konkretnych przypadkach. Choć nie będą to wiążące i reprezentatywne czasy pozycjonowania, powinny dać pewien pogląd osobom, które zastanawiają się nad rozpoczęciem pozycjonowania własnej strony internetowej.

Przeważnie pozycjonowanie pod najmniej popularne hasła tematyczne trwa ok. trzech miesięcy czasu. Pozycjonowanie strony internetowej pod średnio popularne hasła waha się najczęściej w granicach od trzech miesięcy do pół roku lub nieco dłużej. Pozycjonowanie strony internetowej przy najpopularniejszych hasłach tematycznych w danych kategoriach może zająć nawet do roku czasu.

Czasy te mogą zwiększać się lub zmniejszać nawet dwukrotnie w zależności jeszcze od popularności kategorii tematycznych, w której pozycjonujemy naszą stronę internetową. W popularniejszych kategoriach tematycznych wypozycjonowanie strony internetowej pod mało popularnymi frazami może zająć ok. pół roku czasu gdy przy pozycjonowaniu dokładnie takiej samej strony internetowej również pod mało popularnymi hasłami, ale w mało popularnej kategorii czas wyniesie jedynie 3 miesiące.

Write a Comment